Миналата година имах възможността да се включа в последните дни на петата поред Лятна школа по класически езици в България, която се провеждаше от 19 до 27 август в Трявна.
По-подробното описание на събитието може да се порчете на официалната страница на школата тук. По-долу разказвам за някои моменти и места от по̀ своя преспектива.






(Организаторът, Димитър Драгнев, в занятие, посветено на текстове от Еразъм)

(Георги Митов в час по старогръцки)


Часът по персийски се проведе вечерта след вечеря съвместно с организатора на школата Димитър Драгнев. Той запозна слушателите с част от историята и културната значимост на персийския език, докато аз след това представих някои етимологически връзки със славянските езици, гръцки и латински.
На заниманието по литовски навлязохме бързо и активно в езика чрез някои сравнения между него и старобългарски и другите класически езици. Накрая четохме кратки текстчета за представяне, упражнявайки сегашното време на трите спрежения в литовски.

На 25. август участниците в школата разгледаха Nicopolis ad Istrum, близо до дн. с. Никюп, Великотърновско – един от забележителните римски градове по българските земи (под ръководството на доц. Павлина Владкова, ръководител на обекта) и представиха в рамките на 20 минути рецитал по антична поезия в рамките на античния фестивала „Нике – играта и победата“, организиран от сдружение „Mos maiorum Ulpiae Serdicae“, сдружение „Бъдеще за Никюп“ и др. (текстът е от schola.bg)

За разлика от предишните ми две гостувания (за ден през 2016 и за три дни през 2018), тази година ще присъствам по време на цялата школа като основно помагам при преподаването на начинаещи (за снимките и документирането на събитието е ясноs). Освен това ще проведа поне едно по-лекционно занятие, засега посветено на понятията и представите за време в старогръцки и праславянски. В тазгодишната школа се очаква да има иранист, така че се надявам на повечко занимания с персийски. От моя страна и при интерес на участниците, може да продължим с литовския или да пипнем малко староисландски (освен староанглийския, който Борислав Петров традиционно представя) или пък старобългарски.
Изобщо, задава се изключително интересна школа без даже да споменавам какво плануват другите участници преподаватели 🙂
